28 lip Z jakich książek można się naprawdę nauczyć Legal English?
Stajesz przed półką w księgarni lub przeszukujesz internet i zastanawiasz się, czy książka, którą widzisz, jest warta Twoich pieniędzy i Twojego czasu… Dziś rozwieję kilka z tych dylematów, przedstawiając listę pozycji must have dla prawników, studentów prawa i tłumaczy prawniczych. Poniższa lista absolutnie nie pretenduje do miana wyczerpującej, a raczej stanowi podstawę, od której warto zacząć tę niekończącą się, a zarazem fascynującą przygodę, jaką może być Legal English. Kolejność nieprzypadkowa.
Black’s Law Dictionary
Przez wielu nazywany biblią Legal English. Parafrazując słynne powiedzenie, rzekłabym: jeśli jakiegoś słowa nie ma w Black’s Law Dictionary, to nie istnieje. A tak na serio: pozycja obowiązkowa dla osób zajmujących się prawniczym angielskim na poziomie zaawansowanym. Dla początkujących i średniozaawansowanych niekoniecznie… do czasu.
International Legal English
Najbardziej znany podręcznik do nauki prawniczego angielskiego, więc można przypuszczać, że najlepszy. Nota bene wydany przez Szwedów, co absolutnie nie umniejsza jego wartości. Jak sama nazwa wskazuje, jest on „international”, czyli jego tematyka, mimo że bazuje na prawie angielskim i amerykańskim, jest ukierunkowana na potrzeby środowiska międzynarodowego. Co w sposób nieunikniony prowadzi do jego jedynej wady: próżno tu szukać terminów, które są „country-specific”, czyli np. wielu terminów z prawa polskiego.
Advanced Legal English for Polish Purposes
Osobom, które uczą się z podręcznika International Legal English, często aż ciśnie się na usta: „Tak? To ciekawe. Ale jak to będzie po polsku? A jak nazwać naszą…? A czy ta polska instytucja ma jakiś angielski odpowiednik?” Słysząc przez lata takie pytania, postanowiłam zebrać odpowiedzi w tym właśnie podręczniku. Chyba nawet się udało, bo przez 9 miesięcy był na liście bestsellerów głównej księgarni internetowej wydawnictwa Wolters Kluwer.
Introduction to International Legal English
To tak jakby „pierwsza część” do książki International Legal English, ale wydana później. Ja bym ją nazwała raczej uzupełnieniem i rozszerzeniem treści – rzeczywiście na nieco niższym poziomie, ale tak naprawdę nieznacznie niższym. Jeśli ktoś ma więcej czasu i chęci, jak najbardziej powinien się zapoznać z obiema tymi pozycjami. Kolejność w sumie dowolna.
I na koniec cztery pozycje, które stanowią dobre uzupełnienie powyższych, ale które powinny być – moim zdaniem – przerabiane równocześnie z powyższymi, ale nie zamiast:
Infographic Legal English
Professional English in Use Law
Absolute Legal English
Test Your Professional English Law
Ps. Książki mojego autorstwa „Advanced Legal English for Polish Purposes” oraz „Infographic Legal English” są dostępne wyłącznie w moim sklepie internetowym. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest kupienie ich obu w pakiecie za 150 zł, gdyż wówczas otrzymuje się dwa bezpłatne bonusy o wartości 95 zł.
KUP PAKIET: 2 PODRĘCZNIKI (ADVANCED I INFOGRAPHIC)+ 2 BONUSY ZA 150 ZŁ
Dziękuję, że uczysz się Legal English ze mną!
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Anna Młodawska 2014-2019. Wszystkie wpisy w dziale FREEBIES – BEZPŁATNE MATERIAŁY są przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku osób fizycznych. Zabrania się publikowania ich w jakiejkolwiek formie (w tym na innych stronach w Internecie) oraz wykorzystywania ich do jakichkolwiek celów komercyjnych, w tym do prowadzenia lekcji języka angielskiego.