15 terminów dot. PRAWA PRACY – poznaj i poćwicz!

15 terminów dot. PRAWA PRACY – poznaj i poćwicz!

Poniżej znajdziecie 15 haseł dotyczących prawa pracy z mojego bezpłatnego słownika prawniczego online.

Jeśli jeszcze z niego nie korzystacie, kliknijcie w kilka linków z poniższej listy – przekierują Was do poszczególnych haseł w słowniku, co – mam nadzieję – zachęci Was do korzystania z niego. Słownik ten stworzyłam (i cały czas tworzę) tak samo jak napisałam podręcznik „Advanced Legal English for Polish Purposes” – po prostu stworzyłam coś, czego mnie samej brakowało. W przypadku podręcznika, po wielu latach prowadzenia kursów z międzynarodowych książek do Legal English, brakowało mi książki, która będzie na podstawie autentycznych tekstów źródłowych odnosić się bezpośrednio do prawa polskiego, a w przypadku słownika brakowało mi pozycji, która będzie wskazywać ile razy dany termin występuje w przepisach prawa danego kraju – tak aby w konkretnej sytuacji można było wybrać termin z Wielkiej Brytanii, Stanów, UE czy mojej ulubionej Luizjany. I taki właśnie słownik stworzyłam – zachęcam Was więc do korzystania z niego, a jeśli chcecie mnie wesprzeć w dalszych pracach nad tą ogólnodostępną bezpłatną pozycją – polećcie go proszę swoim znajomym. Dziękuję też osobom, które już z niego korzystają – to dzięki Wam strony słownika były w zeszłym miesiącu najchętniej odwiedzanymi podstronami Portalu!

A teraz nauka: ZESTAWIENIE SŁÓWEK, INFOGRAFIKI I FISZKI (w ulepszonej graficznie i funkcjonalne wersji – wypróbujcie koniecznie – nota bene takie same (tylko duuużo więcej) znajdziecie w moich kursach online.

 1. prawo pracy – employment law / labour law / labor law
 2. pracodawca – employer
 3. pracownik – employee
 4. rekrutacja – recruitment
 5. dyskryminacja – discrimination
 6. dyskryminować kogoś – to discriminate against somebody
 7. dyskryminacyjny – discriminatory
 8. niepełnosprawność – disability
 9. płeć – sex / gender
 10. stan cywilny – marital status / conjugal status
 11. prawo do urlopu – holiday entitlement
 12. stosunek pracy – employment relationship
 13. rozwiązanie stosunku pracy – termination of employment / termination of the employment relationship
 14. wynagrodzenie – remuneration / compensation
 15. odprawa – severance pay / compensation

4 INFOGRAFIKI Z POWYŻSZYCH HASEŁ:

employment-law

stan-cywilny

dyskryminowac

LEGAL ENGLISH EXPERT - infografika_59 - compensation

FISZKI DO POĆWICZENIA SŁÓWEK Z POWYŻSZEGO ZESTAWIENIA I POWYŻSZYCH INFOGRAFIK:

employment law / labour law / labor law
employer
employee
recruitment
discrimination
to discriminate against somebody
discriminatory
sex / gender
marital status / conjugal status
holiday entitlement
employment relationship
termination of employment / termination of the employment relationship
remuneration / compensation
severance pay / compensation
damages / compensation
set off / compensation
Odwróć Nie wiedziałem/-am Wiedziałem/-am

 

Dziękuję, że uczysz się Legal English ze mną!

Anna Młodawska


Wszelkie prawa zastrzeżone. © Anna Młodawska 2014-2019. Wszystkie wpisy w dziale FREEBIES – BEZPŁATNE MATERIAŁY są przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku osób fizycznych. Zabrania się publikowania ich w jakiejkolwiek formie (w tym na innych stronach w Internecie) oraz wykorzystywania ich do jakichkolwiek celów komercyjnych, w tym do prowadzenia lekcji języka angielskiego. 

Anna Młodawska
anna.mlodawska@legalenglishexpert.pl

Anna Młodawska – autorka dwóch podręczników: „Advanced Legal English for Polish Purposes” oraz "Infographic Legal English", tłumaczka przysięgła języka angielskiego, lektorka Legal English posiadająca kilkunastoletnie doświadczenie w nauczaniu prawników i tłumaczy we własnej szkole, w warszawskich kancelariach oraz w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW, absolwentka anglistyki UW, Interdyscyplinarnego Podyplomowego Studium Kształcenia Tłumaczy UW, Podyplomowego Studium Prawa Europejskiego UW oraz studiów Global Professional Master of Laws na University of Toronto w Kanadzie.Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję